Как да се подготвите за операция

 

Преди да се стигне до решение за операция, трябва да се установи необходимостта от нея. Това изисква редица прегледи и консултации, понякога изисква и доста усилия. Ако вие не се чувствате достатъчно добре, обърнете се за помощ към близките си.

Обикновено, първият медицински специалист при когото се отива при неразположение е общопрактикуващия лекар (ОПЛ). Трябва да знаете, че той не е специалист, който лекува злокачествени болести, но той би могъл да помогне за бързото им откриване. Това може да стане само ако вие отидете при него навреме и обстойно представите оплакванията си. Въз основа на тях, той ще ви насочи към подходящ специалист (гастроентеролог, хирург или друг), ще назначи съответните изследвания (кръвни тестове, ехография или други). Специалистите от своя страна могат да назначат допълнителни изследвания които да доведат до заключението за наличие на тумор.

Преди да се спрете на конкретен хирургичен екип е добре да сте провели минимум две консултации с водещи в своята област хирурзи. Трябва подробно да сте обсъдили всички въпроси около операцията ви:

  • Кои органи се очаква да бъдат засегнати при нея и до колко ?

  • Какви ще са ползите които хирургът ще цели да постигне по време на операцията?

  • Какви промени в качеството си на живот да очаквате след операцията ?

  • Колко време би могла да продължи т я?

  • Дали ще е необходимо да закупите някои консумативи, които НЗОК не покрива (напр. ушивател, някои инструменти, които се използват в миниинвазивната хирургия и др.)?

  • Колко дълго се очаква да продължи болничният ви престой?


Трябва да знаете, че отговорите на тези въпроси до голяма степен са условни, тъй като в хода на самата операция и на възстановяването ви нещата могат да се променят, но за вас е много по-добре да сте максимално информирани както за това какво се очаква да се случи по време на нея, така и за периода след нея.

Поговорете и със старшата сестра в отделението за реда на престой в болницата:

  • Какви лични вещи ще са ви необходими?

  • Допускат ли се придружители в болничните стаи и при какви условия (напр. на някои места този престой се заплаща отделно)?

  • Кога можете да бъдете посещавани от близките си?

  • Кога близките ви може да получат информация за състоянието ви?

Ако сте приети за хирургично лечение по спешност, няма да имате много време за всичко това, тогава проблемите трябва да се решават бързо, но все пак използвайте всяка възможност да поговорите с хирурга си. Истината е, че колкото повече информация имаме, толкова по-спокойни се чувстваме. Информацията засилва усещането ни, че нещата са под контрол



Научете повече за това как ще ви помогне личния лекар….
Прочетете за различните видове изследвания при диагностика на ГИСТ…
Какви въпроси да задам на хирурга си?
Научете повече за страничните реакции от оперативното лечение…
Наредба за медицинската експертиза
Научете повече за правата си на здравноосигурен пациент….
Прочетете повече за самата операция и престоят ви в болницата…

 
This template downloaded form free website templates