Какви въпроси да задам на хирурга си (ако сте оперирани)
Не всички пациенти с ГИСТ започват лечението си с операция – затова е и това уточнение в заглавието. Понякога се преценява, че е по-добре да се въздейства върху тумора с медикамент и след това да се търси оперативна намеса. Такъв подход се прилага само и единствено в полза на пациента и не бива да ви обезкуражава, напротив, това е знак, че вие сте в добрите ръце на специалисти запознати с най-добрите практики в лечението на ГИСТ.
Трябва да знаете, че взимането туморна тъкан чрез биопсия, също е хирургична процедура.
Добре би било да имате възможност да поговорите с хирурга си преди операцията и той да ви обясни в детайли как смята да подходи към вас, какво се очаква да се постигне с нея. Разбира се този разговор би бил съвсем условен, защото в хода на самата операция нещата могат да вземат друг обрат. Въпреки това, един такъв разговор ще ви подействало успокоително и ще Ви подготви за следоперативния период.
Преди операцията, трябва вие или вашите близки да разберат какви са условията за прием в отделението в което ще ви оперират, каква документация ще Ви е необходима, дали ще бъде допуснат придружител, който да ви помага, при какви условия и др. И така, ако сте оперирани, след хирургичната операция е важно да си изясните няколко неща от значение за в ас и последващото в и лечение:
-
От коя точно част на тялото ми произлизаше туморът?
-
Колко голям беше туморът?
-
Наложи ли се при отстраняването му да отстраните някой орган? Кой? Целият или част от него? Как ще се отрази това на живота ми? Какви съвети бихте ми дали за да редуцирам отрицателните последствия от липсата на този орган (или част от него)?
-
Само един ли беше туморът или имаше и други? Къде? Колко?
-
Успяхте ли да изчистите изцяло туморната маса до здрава тъкан?
-
Колко време ще отнеме пълното ми възстановяване от операцията? Как да си помогна за да ускоря този процес?
-
Какъв хранителен режим да спазвам след операцията?
-
Какви ограничения по отношение на физическото натоварване да си наложа?
-
Кога да дойда на контролен преглед?
Тези въпроси са примерни и общи. При всеки пациент ситуацията е различна, но те ви дават насоката за информацията която вашият хирург би могъл да ви даде. В повечето случаи тази информация е видна от епикризата, но обикновено, ние пациентите не знаем латинските наименования които лекарите използват и затова е най-добре в личен разговор с хирурга да получите своите отговори.
Един съвет от личен опит – притеснението е голямо и може да ни попречи да успеем да зададем всичките въпроси, които ни интересуват. Затова, подгответе се, като си ги запишете на лист. След консултацията, отделете няколко минути и си запишете отговорите докато ясно си ги спомняте. Цялата тази информация е нова за вас и лесно можете да забравите някои важни неща.
• Научете повече за това как ще ви помогне личния лекар….
• Прочетете за различните видове изследвания при диагностика на ГИСТ…
• Какви въпроси да задам на хирурга си?
• Научете повече за страничните реакции от оперативното лечение…
• Наредба за медицинската експертиза
• Научете повече за правата си на здравноосигурен пациент….
• Прочетете повече за самата операция и престоят ви в болницата…