Някои факти за иматиниб
На 31.05.2002 г., на базата на отлични резултати от II-ра фаза на клинично проучване, иматиниб мезилат, получил одобрение в редица държави, получава разрешение за употреба и в Европейския Съюз, като I-ва линия терапия при CD117(+) неоперабилен и/или метастатичен ГИСТ. Това е може би най-бързо одобреното лекарство – Европейската лекарствена агенция (EMA) е сериозна институция и преди да даде своето разрешение за употреба за някой медикамент може да минат години, но при иматиниб, поради неговата невероятна ефективност върху болестта и липсата на алтернатива за пациентите с ГИСТ, само за няколко месеца лекарството навлиза в клиничната практика. Въпреки че и сега има някои публикации в полза на приложението на ниски дози doxorubicin и иматиниб, този факт, изцяло променя прогнозите за пациентите с това рядко злокачествено заболяване, за което до този момент не е имало друго ефективно лечение освен хирургичната операция. Те получават шанс за живот. Не просто година-две, а години – според резултатите от проследяването на пациентите участвали в първото клинично изпитване (B2222) на иматиниб за лечение на неоперабилен и/или метастатичен ГИСТ, на 9-тата година от старта на терапията 35% са живи. За голяма част от тях перспективата е била средно 12 месеца преживяемост, а с новото лекарство, получават години пълноценен живот. От пролетта на 2000 година, когато новината за невероятния ефект на иматиниб върху ГИСТ при т.нар. „Нулев пациент” обикаля световните медии и става причина за старта на редица клинични изпитвания са изминали само 14 години. Години в които специалисти от цял свят изучават и анализират механизма на действие на лекарството.
Въпреки, че впоследствие се установява, че в рамките на около 2 години, 50% от пациентите стават резистентни към него, до този момент, въпреки усилията на толкова много учени и изследователи, нито една молекула не е успяла да повтори успеха на иматиниб и това си остава най-ефективното лечение за напреднал ГИСТ.
Учените все още не познават целия потенциал на иматиниб – продължават проучванията му за използването му при лечението на пулмонална хипертония – рядко заболяване, което бързо води до влошаване качеството на живота, смята се че молекулата му може да премине през кръвно-мозъчната бариера и да бъде използвано за лечение на болестта на Алцхаймер, някои пациенти споделят, че приемът на иматиниб ги прави по-устойчиви на грипни вируси *, други, с висока кръвна захар са забелязали някакво подобрение* по време на лечение с иматиниб.
Като цяло, синтезирането на молекулата на иматиниб е голямо научно постижение, дало тласък за разработване на редица противотуморни лекарства и отворило нова страница в лечението на раковите заболявания.
• Какво е иматиниб
• Иматиниб – механизъм на действие
• В кои случаи се провежда лечение с иматиниб
• Какъв е достъпът на пацинтът с гист до иматиниб
• Как и кога се приема иматиниб
• Предоперативно (неоадювантно) лечение с иматиниб
• Превантивно (адювантно) лечение с иматиниб
• Лечение на метатстатичен гист с иматиниб
----------------------------------------------------------------
* тези данни са споделяни от пациенти в неформална обстановка и нямат никакви научни и статистически стойности.
Effect of the Tyrosine Kinase Inhibitor STI571 in a Patient with a Metastatic Gastrointestinal Stromal Tumor ; Imatinib From Wikipedia, the free encyclopedia ; Long-Term Results From a Randomized Phase II Trial of Standard- Versus Higher-Dose Imatinib Mesylate for Patients With Unresectable or Metastatic Gastrointestinal Stromal Tumors Expressing KIT ; Imatinib. Novartis. -