Нежелани странични реакции от лекарственото лечение на ГИСТ - стомашни киселини, лошо храносмилане

 

Mного хора, не само тези които лекуват онкологично заболяване, често имат киселини в стомаха или така нареченият гастро-езофагеален рефлукс, лошо храносмилане и други стомашни проблеми. Тук ще споделим няколко лесни за изпълнение начина за да Ви помогнем да се справите с тези странични реакции породени от приема на иматиниб , сунитиниб , регорафениб и други лекарства използвани при лечение на ГИСТ:

Съвети за справяне със стомашните киселини:

  • Ограничете количеството кофеин което приемате. Шоколадът, газирани напитки като „Кока-Кола” и „Пепси-Кола” и кафето, могат да предизвикат повишаване на количеството стомашни киселини.

  • Не приемайте храна най-малко 3 часа преди лягане. По този начин, организмът ви няма да е обременен с тежко храносмилане по време на вашия сън, когато така или иначе функциите му са естествено забавени.

  • Ограничете мазните и калорични храни, като тлъсти меса и пържени храни.

  • Избягвайте киселинните напитки, като цитрусовите плодове, джоджен и алкохол.

  • Хранете се с малки порции, така, че организмът Ви да няма много трудна работа при смилането на храната.

  • Избягвайте много силните подправки, като черен или бял пипер, които изглежда причиняват стомашни киселини.

Някои промени в начина на живот, също биха ни помогнали да се справим със стомашните киселини. Например, никога да не лягаме за почивка веднага след хранене, за да не даваме възможност киселините които се отделят в стомаха при храносмилане, лесно да се връщат по хранопровода и да спим на висока възглавница, поради същата причина. Високото тегло, също би могло да бъде причина за появата на този дискомфорт. Ако нашите лекари преценяват, че прекомерното ни тегло би могло да е причина за повишеното отделяне на стомашни киселини, можем да обсъдим с тях някакъв план за сваляне на килограми.

Ако промените в диетата и начина на живот не ви помогнат, продаваните без рецепта антиацидни препарати могат да успокоят болката от стомашните киселини. Ако и това не помогне, тогава може да се прибегне до изписваните с рецепта и по лекарско предписание инхибитори на протонната помпа (лекарства, които намаляват секрецията на солни киселини в стомаха) и други медикаменти които можете да опитате. Запекът, също може да предизвика повишено отделяне на стомашни киселини, така, че обсъдете с вашите лекари и този факт, като причина за това състояние.

За лошо храносмилане, можете да приемате различни пробиотици и ензими, свободно продавани в аптечната мрежа.

Преди да предприемете каквото и да е лечение, внимателно трябва да го обсъдите с лекуващите лекари и не бива да предприемаме каквото и да е, без тяхното одобрение.

 



Липса  на апетит Промяна във вкусовите усещания Тревога и депресия
Непоносимост/неиздържливост на студ Умора Кожна реакция ръка - крак Главоболие
Стомашни киселини/лошо храносмилане Обилно сълзене (слъзна секреция)
Болки в ставите Афти в устата Суха кожа Едема (задържане на вода)
Пролеми с паметта Кожни обриви Промяна в теглото Диария Безсъние Мускулни крампи Гадене Регорафениб - странични реакции

 


Нежелани странични реакции от хирургичното лечение Нежелани странични реакции от лекарственото лечение Нежелани странични реакции от лечението с регорафениб

 
This template downloaded form free website templates