Още подробности за лечение на метастатичен ГИСТ с иматиниб

 

За метастатична болест се говори тогава, когато от основния тумор, наричан първичен или тумор – майка, са се откъснали злокачествени клетки, навлезли са в кръвообращението или лимфната система на организма, достигнали са до други, далечни органи или тъкани и там са оформили ново туморно образувание.

 

Вижте тази кратка анимация, която илюстрира много добре формирането на метастази.

Метастази се образуват само при злокачествените тумори, доброкачествените нарастват само на мястото на което са започнали развитието си. ГИСТ е злокачествен, следователно метастазира. Обикновено, първото място където могат да се открият метастази е черния дроб и/или перитонеума. Метастази в белия дроб и лимфните възли са много редки. На по-късен етап, болестта може да формира метастази и другаде. Тъй като ГИСТ може дълго време да се развиват в коремната кухина без да предизвика някакъв дискомфорт у пациента, често когато болестта се открие, тя вече е метастазирала (при около 30% от случаите). Когато у един пациент се открият метастази напр. в черния дроб, а първичният тумор, да кажем произлиза от стомаха, това не означава че става дума за рак на черния дроб и рак на стомаха. В случая се казва, че пациентът е с ГИСТ на стомах и метастази в черен дроб. Туморът на стомаха и туморът в черния дроб са едно и също заболяване – ГИСТ. Много често, при другите злокачествени заболявания първичния тумор се лекува с едни лекарства, а метастазите с други. При ГИСТ не е така – където и да се е разпространил, колкото и много да са метастазите му, лечението е едно – иматиниб, а когато злокачествените клетки престанат да се влияят от него се преминава към следващото лекарство - сунитиниб.

Иматиниб се нарича терапия I -ва линия, сунитиниб е II -ра линия , а през лятото на 2014, Европейската агенция за лекарства одобри регорафениб за медикамент от III -та линия за лечение на метастатичен ГИСТ.

Дали ГИСТ е образувал метастази може да се установи или по време на хирургична операция, или чрез образно изследване – компютърен томограф, ехография или друго. Ендоскопските изследвания рядко могат да дадат тази информация, те са приложими по-скоро при откриване на първичния тумор и то само когато той нараства от вътрешната страна на стомаха или червото.

Таблетките се приемат ежедневно, като стандартната терапевтична доза е 4 таблетки от 100 мг., така както е описано в листовката за пациента. Тя може да бъде променянана само по преценка на специалист по медицинска онкология. Колко време ще продължи вашата терапия с иматиниб също ще реши единствено лекуващия онколог. По принцип, лечението продължава докато пациентът има полза от него, т.е. докато то действа върху туморната маса. Ако сега започвате своето лечение, това може да ви прозвучи донякъде обезкуражаващо, но не забравяйте, че всекидневниият прием на таблетките ви дава живот! С времето ще свикнете с лекарството – то е толкова ефективно, че е превърнало лечението на едно иначе доста агресивно злокачествено заболяване в хронична болест. Благодарение на него, а и на други медикаменти, навременни хирургични и аблативни техники, пациентите с ГИСТ живеят дълги години след появата на метастази.

Лекарството се понася относително добре от пациентите – в голямата си част по време на терапията те продължават да работят, да се грижат за семействата си и запазват предишната си активност.

Добрата му поносимост и ефективност обаче, понякога може да стане причина за не така отговорно отношение от страна на пациентите към терапията. Някои дори, веднъж почувствали се добре решават, че може и да са се излекували и пропускат за ден-два, понякога и за повече, да си изпият лекарството. За съжаление, има категорични данни, че добрата кондиция и отличният ефект от терапията не водят до излекуване и 3 до 7 месеца след прекратяването ѝ туморните клетки се активират. Има доста тревожни проучвания, които сочат като причина в около 20% от случаите на прогресия на ГИСТ по време на лечение с иматиниб именно нередовния прием на медикамента. Добрата новина е, че дори и това да се случи, при подновяване на лечението, лекарството в повечето случаи отново възвръща контрола над болестта. Затова, ако искате да се възползвате максимално от терапевтичния ефект на иматиниб, никога не пропускайте да си изпиете хапчетата, без медицински причини.


Ако проявявате интерес, кликнете върху иконата вляво, за да да разгледате презентация, която чудесно илюстрират историята на иматиниб и шанса който дава на пациентите с ГИСТ.


Научете още някои факти за иматиниб …


Какво е иматиниб
Иматиниб – механизъм на действие
В кои случаи се провежда лечение с иматиниб
Какъв е достъпът на пацинтът с гист до иматиниб
Как и кога се приема иматиниб
Предоперативно (неоадювантно) лечение с иматиниб
Превантивно (адювантно) лечение с иматиниб
Лечение на метатстатичен гист с иматиниб

------------------------------------------------------------------

Effect of the Tyrosine Kinase Inhibitor STI571 in a Patient with a Metastatic Gastrointestinal Stromal Tumor ; Gastrointestinal stromal tumors ; Long-term results from a randomized phase II of standart versus haigher dose imatinib mesylate for patients with unresectable or metastatic gastrointestinal stromal tumor expressing KIT ; Continuous vs intermittent imatinib treatment in advanced GIST after one year: A prospective randomized phase III trial of the French Sarcoma Group ; Towards Global Consensus in the Treatment of Gastrointestinal Stromal ; Imatinib plus low-dose doxorubicin in patients with advanced gastrointestinal stromal tumors refractory to high-dose imatinib.

 
This template downloaded form free website templates