В кои случаи се провежда лечение със сунитиниб
Системна терапия за лечение на ГИСТ със сунитиниб може да бъде назначена само от специалист медицински онколог (химиотерапевт). Решение за лечение със сунитиниб не може да бъде взето нито от хирург, нито от семейния лекар, нито от какъвто и да е друг лекар. То не може да бъде проследявано и провеждано в извънболнични кабинети, Диагностично-консултативни центрове (поликлиники), а само в болници,клиники или отделения за лечение на солидни тумори. Всеки случай на ГИСТ изисква индивидуална преценка. Вашият онколог е специалистът, който познава най-добре особеностите на вашето заболяване. Той ще разгледа медицинската ви документация и ще прецени дали вие ще имате полза от лечението със сунитиниб, ще определи най-подходящата за вас терапевтична схема и ще ви запознае с особеностите на това лечение.
Сунитиниб не е първи избор за лечение на ГИСТ и това предполага, че вие вече сте се лекували с иматиниб и сте доста наясно с болестта. Може би вече знаете, че лечение със сунитиниб при ГИСТ се предприема когато:
-
Вашето заболяване е метастатично и/или неоперабилно;
-
Вече сте се лекували с 400 мг/ден иматиниб, а в повечето случаи и с по-висока доза – 600 или 800 мг. иматиниб;
-
Вашите лекари имат категорични данни, че въпреки лечението с иматиниб, болестта не спира своето развитие;
-
В някои случаи, хората развиват силна токсичност към иматиниб и именно това става причина за преминаване към лечение със сунитиниб.
Разбира се, ваше право е да потърсите второ и трето мнение и да прецените на кого да гласувате доверие. При злокачествените заболявания дори е задължително да го направите. Ваше право е да се срещнете с други специалисти – хирург, гастроентеролог и др. – и да обсъдите всички допълнителни възможности за лечение. Лечението на ГИСТ не е само лекарствено, то е комплексно и в хода на болестта не бива да се пропуска нито една възможност за възстановяване и продължавана на ремисията. Каквото и да решите, трябва да бъде обсъдено и от онколог. Това предполага един екипен подход към болестта, което според Насоките за добра клинична практика при диагностика, лечение и проследяване на ГИСТ на Европейското общество по медицинска онкология (ESMO) е най-добрата стратегия за всеки пациент с ГИСТ.
За да вземете най-доброто решение за себе си, трябва да мобилизирате всичките си налични ресурси, като:
-
Ако не се чувствате достатъчно добре, не се колебайте да потърсите помощ от близки и роднини;
-
Осигурете си достатъчно свободно време с болничен или отпуск – безсмислено е да се правите на герои и да се чудите как да балансирате между консултациите с лекари и професионалните отговорности;
-
Свържете се с най-добрите специалисти в страната, а защо не и в чужбина?
-
Свържете се с хора, вече минали по този път – те могат да ви дадат ценна информация от „първа ръка”за болници и специалисти, но не забравяйте, че идеален лекар няма - за всеки пациент добър е този лекар, който е помогнал лично на него.
• Какво е сунитиниб
• Сунитиниб – механизъм на действие
• В кои случаи се провежда лечение със сунитиниб
• Как и кога се приема сунитиниб
• Какъв е достъпът на пацинтът с гист до сунитиниб
• Сунитиниб за лечение на гист при млади пациенти
-------------------------------------------------------------------
Сунитиниб - Кратка характеристика на продукта ; Sunitinib in solid tumors. Expert Opin Investig Drugs 18 (6): 821–34. June 2009 ; Advanced gastrointestinal stromal tumor in Europe: a review of updated treatment recommendations ". Expert Rev Anticancer Ther 9 (6): 831–8. June 2009 ;