Сунитиниб за лечение на ГИСТ при млади пациенти
В годините, младите пациенти с ГИСТ, под 18 г., които са засегнати предимно от т.нар. „див” ГИСТ (без мутации в c-kit и PDGFR α ) също са лекувани първоначално с иматиниб, а при липса на отговор от него, със сунитиниб. При тях, рядко може да се наблюдава някаква полза от иматиниб – лекарството е така синтезирано, че образно казано „пасва” точно като ключ в ключалка и „заключва” пътя по който минават сигналите за деление в повредената клетка. Тъй като такава повреда (мутации в c-kit или PDGFR α) имат по-малко от 15% от младите пациенти, няма как да има и терапевтичен ефект от лекарството.
Не така стоят обаче нещата със сунитиниб – практиката показва, че младите пациенти, с ГИСТ без характерните за болестта у възрастните мутации се повлияват значително по-добре от този медикамент. Лабораторни изследвания (ин витро, т.е. в изкуствени условия) показват, че активността на сунитиниб в клетките на тумор с характеристики на „Див ГИСТ” е по-голяма от тази на иматиниб.
Всичко това налага стартирането на клинично изпитване за ползата от сунитиниб при млади пациенти. Проучването е в съвсем начална фаза. Цели се да бъде дефинирана оптималната доза сунитиниб за да се постигне баланс между токсичност и терапевтичен ефект и времето свободно от прогресия на болестта.
• Какво е сунитиниб
• Сунитиниб – механизъм на действие
• В кои случаи се провежда лечение със сунитиниб
• Как и кога се приема сунитиниб
• Какъв е достъпът на пацинтът с гист до сунитиниб
• Сунитиниб за лечение на гист при млади пациенти
---------------------------------------------------------------------------
*под 4/2 седмици се има предвид цикъл от 4 седмици с прием на сунитиниб и 2 седмицибез прием на медикамента.
A Study of Sunitinib In Young Patients With Advanced Gastrointestinal Stromal Tumor