Как и кога се приема сунитиниб

 


Дизайнът на клиничното изпитване с което се доказва лечебния ефект на сунитиниб при лечение на ГИСТ след проявена непоносимост и/или резистентност към лечение с иматиниб е на цикли от 28 дена с 14 дена почивка между тях. През периода на прием на медикамента, дневната доза е 1 капсула от 50 мг.

Проучването е проведено в 56 държави в Европа, САЩ, Австралия и Сингапур, като разбира се, пациентите са били разделени в две групи – едната е приемала сунитиниб, другата - плацебо. Неговите резултати категорично потвърждават ползата на сунитиниб при лечение на ГИСТ и водят до получаване на разрешение за приложението му в клиничната практика по гореспоменатата схема.

По време на тези проучвания са наблюдавани някои нежелани странични реакции, които силно влошават качеството на живот на пациентите, а така също и известно активиране на туморната тъкан в периодите, в които лекарството не се приема (Van den Abbeele et al. ECCO Annual meeting 2005). Това налага в практиката медикаментът да се прилага без периоди на прекъсване от 14 дена, но в по-ниска ежедневна доза – 37, 5 mg (една капсула от 12,5 mg + 1 капсула от 25 mg)

Този начин на прием на сунитиниб при лечение на ГИСТ след прогресия и/или непоносимост към лечение с иматиниб е част от препоръките в Насоките за добра клинична практика при диагностициране, лечение и проследяване на ГИСТ – ESMO, 2012 и „Национални стандарти за лечение на рак”, изготвени от авторски колектив по инициатива на председателя на Българското онкологично дружество (БОД) проф. Асен Дудов и публикувано в списанието на БОД (2013г. - Гастроинтестинални стромални тумори – стр.27 ÷ 28).

Когато започвате лечение със сунитиниб:

  • Прочетете много внимателно листовката за пациента. Тя съдържа изключително важна информация!

  • Вие вече познавате лечението с иматиниб, но сунитиниб е съвсем различно лекарство – обсъдете с лекуващия си онколог предстоящото лечение!

  • Самонаблюдавайте се! Добра идея би било да си водите дневник в който почти ежедневно да отбелязвате как се чувствате и какви нежелани странични реакции проявявате.

  • Своевременно споделяйте с лекуващия онколог за всяко ваше неразположение!

  • Грижете се за себе си и не допускайте задълбочаването на някои кожни и стомашни проблеми* - това може да доведе до прекратяване на терапията, а вие имате нужда от нея за да държите под контрол болестта!

  • Ако лечението със сунитиниб не ви позволява да работите и вършите всичко така както сте го правили преди започването на терапията – променете ежедневието си и го адаптирайте към лечението си – то за вас е най-важно! Не се колебайте да потърсите помощ и от близките си.



Какво е сунитиниб
Сунитиниб – механизъм на действие
В кои случаи се провежда лечение със сунитиниб
Как и кога се приема сунитиниб
Какъв е достъпът на пацинтът с гист до сунитиниб
Сунитиниб за лечение на гист при млади пациенти


-----------------------------------------------------------

* по време на кл. проучвания със сунитиниб, нежеланите странични реакции, които са влошили качеството на живот на пациентите, са били диария (59%), гадене (47%), стоматит (30%) и Кожна реакция ръка-крак (19%). Благодарение на непрекъснатия лекарски контрол, много малко от тях са достигнали до тежка форма (3 ÷ 4 степен) на тези състояния – съответно 7%, 1%, 1% и 9% (Demetri et al. Lancet. 2006;358:1329-1338)

Sutent , INN- sunitinib malate - Europa ; Approval summary: sunitinib for the treatment of imatinib refractory or intolerant gastrointestinal stromal tumors and advanced renal cell carcinoma. ; Efficacy and safety of sunitinib in patients with advanced gastrointestinal stromal tumour after failure of imatinib: a randomised controlled trial.

 
This template downloaded form free website templates