Оценяване на ползите от лекарственото лечение при метастатична болест

 

При метастатична болест, пациентите преминават през различни етапи на болестта – последователно лечение с лекарства (иматиниб, сунитиниб, регорафениб), операции и други неинвазивни техники (РТА и др.)

Всеки от тези етапи и видове терапии се нуждае от оценка на ползите от нея и това може да стане само с образно изследване - с компютърна томография (скенер) и/или позитронемисионна томография (ПЕТ-скенер).

При повечето тумори, сравняването на размерите на туморните формации от техните образи преди и след лекарствената терапия, дава категоричен отговор за ползата от медикаментите – когато намаляват и/или напълно изчезнат, значи терапията е успешна. Не така стоят нещата с ГИСТ. Начинът на действие на химиотерапевтиците е съвсем различен от този на лекарствата за ГИСТ. Първите убиват туморните, а и някои други клетки в организма, докато лекарствата прилагани при ГИСТ потискат дейността на тези гени, виновни за делението на клетките и растежа на тумора и това невинаги води до стопяване на тумора.

Най-общо, критериите, по които специалистите разбират, че лекарствата действат се оценява ползата от лечението на ГИСТ при метастатично заболяване са:

  • Намаляване на плътността на наблюдаваните лезии - задължително;
  • Намаляване на размерите на проследяваните лезии – невинаги се наблюдава;
  • Пълно стопяване на проследяваните лезии – наблюдава се много рядко;
  • Липса на собствено кръвоснабдяване на наблюдаваните лезии - задължително;
  • Не се откриват нови, допълнителни към наблюдаваните лезии - задължително.

За да бъде правилно оценен отговора от лекарственото лечение при метастатично заболяване:

  • Преди започване на лекарствената терапия, задължително трябва да направите изследване с компютърен томограф с приложен венозен контраст минимум на корем и малък таз. Това ще бъде вашето базово изследване и то ще послужи за сравнение при следващите такива изследвания.
  • Да правите тези изследвания винаги когато вашият онколог ви нареди, без самоволно да увеличавате периодът между тях. При метастатично заболяване, този интервал обикновено е 3-4 месеца, но по индивидуална преценка на лекарите може да бъде променен.
  • Да извършвате изследванията винаги на един и същи апарат и при един и същи лекар. Така образите ще дават съизмерима с предишните изследвания информация.
  • Когато резултатите от скенера са противоречиви и нееднозначни, да направите изследване с позитрон емисионен томограф за доуточняване на ситуацията.

Достъпът до изследване с компютърен томограф за проследяваните пациенти с ГИСТ е решен с клинична процедура (КП) №7 – „Проследяване на терапевтичния отговор при пациенти на домашно лечение с прицелна перорална противотуморна терапия и перорална химиотерапия” , или с направление за хоспитализация по клинична пътека № 298. Направлението за хоспитализация (бл. МЗ-НЗОК.№ 7) се получава от личния лекар. Това означава, че изследването ще бъде направено в онкологичната клиника или отделение в което ви лекуват без да търсите други направления от други специалисти и без да се налага някакво допълнително заплащане.

-----------------------------------------------------------------

Response Evaluation of Gastrointestinal Stromal Tumors - Haesun Choi ; Comparison of RECIST and Choi criteria for computed tomographic response evaluation in patients with advanced gastrointestinal stromal tumor treated with sunitinib - O. Dudeck , M. Zeile , P. Reichardt и D. Pink ; The benefit of using CT-perfusion imaging for reliable response monitoring in patients with gastrointestinal stromal tumor (GIST) undergoing treatment with novel targeted agents - Martina Betz , Hans Georg Kopp , Daniel Spira , Claus D Claussen , Marius Horger

 


По-долу ще намерите информация именно за особеностите при проследяване на отговора от лекарствената терапия на ГИСТ:
Проследяване на болестта при локализирано заболяване без терапия
Оценяване на ползата от лечението при неоадювантна (предоперативна) терапия с иматиниб
Оценяване на ползите от лекарственото лечение при адювантна терапия с иматиниб
Оценяване на ползите от лекарственото лечение при метастатична болест





Лечение с иматиниб Лечение със сунитиниб Лечение с регорафениб Оценяване на ползата от лекарственото лечение на ГИСТ Лекарствена резистентност Клинични изпитвания и лекарства в изпитание


Прочетете за нежеланите странични реакции от лекарственото лечение на ГИСТ…


Доц. Димитър Калев за прицелните противотуморни лекарства…

 
This template downloaded form free website templates