Нежелани лекарствени реакции от лечението с Пазопаниб

 

Всички лекарства, които до този момент сте приемали за лечение на своето заболяване са имали своите нежелани лекарствени реакции. Пазопаниб не прави изключение, но за разлика от другите медикаменти, приемът му не налага хоспитализация и Вие ще го приемате у дома, на работа или където и да сте в часа, който сами сте си определили за удобен., т.е. Вие няма да сте под непрекъснат лекарски контрол по време на терапията. Разбира се, преди да започнете лечението, Вашият онколог ще разговаря с Вас и ще Ви обясни какви биха могли да бъдат по-честите неприятни ефекти от терапията, за какво да внимавате, как да се самонаблюдавате и кога задължително да се обърнете към него. Той периодично ще следи определени показатели и винаги ще търси начин да редуцира нежеланите лекарствени реакции.

Всички те са подробно описани в листовката за пациента. Списъкът им може да изглежда доста стряскащо, но трябва да знаете, че организмът реагира по различен начин на терапията и никой пациент не се сблъсква със всички. Освен това, повечето от тях са обратими и отшумяват след приключване на лечението или редуциране на дневната доза, а други могат да се управляват с помощта на допълнително лечение и съветите на лекуващия онколог.

По-чести нежелани лекарствени реакции могат да бъдат гадене, повръщане, загуба на апетит, умора, замаяност, болка в коремната област, главоболие, диария, високо кръвно налягане, промяна в цвета на косата, промяна в кръвните показатели (ниски нива на белите кръвни клетки и тромбоцитите), повишаване на чернодробните показатели (ASAT, ALAT), покачване стойностите на билирубин и други промени в кръвните изследвания (ниски нива на фосфор, повишена гликоза). Някои от тези промени може да са сигнал за сериозен проблем, напр. чернодробна токсичност. Затова, никога не бива да пренебрегвате назначените Ви изследвания или да пропускате определените Ви срещи с лекуващия екип!

Някои състояния изискват спешна лекарска намеса. Такива биха могли да бъдат:

  • Пожълтяване на кожата и/или склерите на очите, тъмна урина;
  • Тежка диария (4-6 изхождания в рамките на денонощието);
  • Рязко повишение на кръвно налягане ( над 90/150), което ще разпознаете по някои усещания като силно главоболие, замъглен поглед, болки в гърдите. Стойностите на кръвното налягане трябва да се следят още от първата седмица на терапията – то се повишава през първите месеци и се регулира медикаментозно от специалист;
  • Гадене и повръщане по-често от 4-5 пъти дневно;
  • Необичайно кървене, вкл. кръв в урината и изпражненията(катранено черният им цвят е индикация за кръв в изпражненията), повръщане на кръв;
  • Задух, силна болка и усещане за натиск в областта на гръдния кош, болка в ръката, гърба, шията и челюстта, проблеми с говора, слабост;
  • Рязка, необичайна болка в гръдния кош, накъсано и затруднено дишане, болки в крайниците, подут, изтръпнал, студен и побелял крайник;
  • Треска, висока температура, дразнене при уриниране, засилващи се грипоподобни симптоми, възпалена устна кухина.

Освен това, Пазопаниб пречи на раните да заздравяват. Затова, преди да започнете лечението, задължително трябва да споделите с лекаря, ако наскоро сте били оперирани или Ви предстои хирургична интервенция – той ще Ви даде съвети кога трябва да спрете и подновите терапията.

При бременност, Пазопаниб би увредил плода, затова и мъжете и жените трябва да използват надеждна форма на контрацепция, чийто избор трябва да направите задължително след консултация със специалист.

За нежелани лекарствени реакции може да сигнализирате пред Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ). На страницата на интернет сайта на агенцията, просто трябва да попълните „Формуляр за съобщаване на нежелани лекарствени реакции от немедицински лица“. Не се притеснявайте, ако служител се свърже с Вас, това няма да се отрази на отношенията Ви с лекарите и на достъпа Ви до Пазопаниб – там работят отговорни специалисти, които на свой ред ще са готови да Ви помогнат.

 

----------------------------------------------------

Кратка характеристика на продукта

Soft tissue and visceral sarcomas: ESMO Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow-up

Managingadultsofttissuesarcomasandgastrointestinalstromal tumours – Paolo Casali 12 September 2016




 
This template downloaded form free website templates