Химиотерапия при сарком на меките тъкани
Химиотерапията унищожава раковите клетки. За съжаление, не всички мекотъканни саркоми се повлияват от химиотерапията. Въпреки това, тя се прилага при някои чувствителни подвидове на тази група заболявания и е основно лечение при случаи на открити метастази.
Химиотерапията се нарича системна терапия, защото лекарствата навлизат по кръвен път в организма и цялото тяло е изложено на въздействието им. Лечението се прилага на цикли, т.е. Вашият онколог ще Ви предпише определен брой трансфузии (вливане на медикамента по венозен път), които ще бъдат прилагани през определен брой дни в рамките на няколко месеца. Дозата която се влива се определя от стадия на болестта, килограмите и общото здравословно състояние на пациента. Схематаможе да бъде променяна индивидуално съобразно токсичността на лекарствата,противотуморната им активност и Вашата възможност за справяне с нежеланите странични реакции.
При саркомите рядко се прилага системна терапия в адювантен или неоадювантен аспект (т.е. преди или след операцията). Изключение правят някои подвидове с подчертана чувствителност към медикаментите или когато оперативното лечение не е довело до добри резултати, а лъчетерапия е невъзможно да се проведе. Тогава, дори да се очакват неубедителни резултати от лекарствената терапия, по индивидуална преценка на лекуващият екип и със съгласието на пациента може да се назначи лекарствено лечение.
Основните химиотерапевтици при сарком на меките тъкани са доксорубицин и епирубицин (и двете са от група лекарства наричани антрациклини). Прилагат се наред с иновативния медикамент Оларатумаб като 1-ви избор за системно лечение при мекотъканни саркоми, когато болестта не може да бъде отстраненаоперативно и/или вече се е разпространила (откриват се метастази).
Понякога, по преценка на онколога антрациклинитемогат да бъдат комбинирани с други медикаменти, обикновено с ифосфамид. Каква ще бъде Вашата терапия зависи предимно от хистологичния вид на болестта, защото за различните мекотъканни саркоми се прилагат различни лекарствени схеми.
Има химиотерапевтици, които нямат индикации за лечение на сарком, но са показали положителен противотуморен ефект за определен подвид мекотъканен сарком в клиничната практика, други, като трабектедин се прилагат предимно при липосарком и лейомиосарком. Всичко това показва, че приложението на химиотерапия при тази голяма и разнородна група от малигнености изисква мултидисциплинарен подход, подчертан опит и задълбочено познаване на всеки един вид сарком. В редица европейски държави пациентите с меземхимни тумори се лекуват в специализирани центрове за тези заболявания. Доказано е, че тази централизация на експертност води до 20% по-добра преживяемост сред пациентите. На такъв подход към болестта се радват пациентите в Италия, Испания, Франция, Австрия, Великобритания и донякъде Германия. Полша също има своя „Саркома център“.
За съжаление в България няма такова съсредоточаване на експертност и пациенти. Затова, ние, пациентите с помощта нанашите близки трябва да направим всичко възможно да се консултираме и лекуваме в големите ни онкологични клиники, а когатотрябва, да не се колебаем и да потърсим мнение в чужбина.
ХИМИОТЕРАПИЯ В ЗАВИСИМОСТ ОТ ХИСТОЛОГИЧНИЯ ВИД |
Лейомиосарком – доксорубицин, трабектедин, гемцитабин, дакарбазин (§ темозоламид… |
Липосарком, недиференциран – високодозовипродължителниинфузии с ифосфамид, трабектедин…. |
Липосарком, миксоиден – трабектедин… |
Ангиосарком – гемцитабин, таксани…. |
Синовиален сарком – високидозиифосфамид, трабектедин… |
Плеоморфенрабдомиосарком – гемцитабин… |
Епителоиден сарком - гемцитабин |
Злокачествени тумори на обвивката на перифернитенерви – продължителни и високодозовивливания с ифосфамид… |
Недиференциранплеоморфен сарком – доксорубицин +/- ифосфамид, високидозиифосфамид… |
Лечението с химиотерапия е тежко, понякога дори ни плаши повече от диагнозата. Какво ли не сме чували – опада косата, повръщане… Да, не е леко, но все пак, ние се лекуваме от рак – сериозно заболяване и трябва да мобилизираме всичките си сили за да се възползваме максимално от напредъка в медицината. Освен това, през периодите между отделните вливания, трябва да използваме всеки момент за да се възстановим – силна храна за подобряване на кръвните показатели, течности за да изхвърлим токсините и до колкото можем – активна почивка. В този смисъл е добре да сме подготвени и да знаем какво можем да очакваме като реакции от лекарствата. Затова трябва много подробно да разпитаме онколога си и своевременно да вземем мерки за справянето с тях.
----------------------------------------------------
Soft tissue and visceral sarcomas: ESMO Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow-up
Managingadultsofttissuesarcomasandgastrointestinalstromal tumours – Paolo Casali 12 September 2016
eUpdate – Soft Tissue Sarcoma Treatment Recommendations – ESMO - Published: 5 May 2017. Authors: ESMO Guidelines Committee
- Нежелани лекарствени реакции от химиотерапията
- Някои по-специфични нежелани реакции
- Как сами да си помогнем