Тумори на мускулната тъкан
Първо, няколко думи за мускулната тъкан – тя бива гладка и скелетна. Гладката мускулна тъкан се намира във вътрешните органи (стомах черва, кръвоносни съдове, матка) и е отговорна за техните контракции, които са неволеви движения, извън нашата осъзната воля за движение, напр. перисталтиката на червата. Скелетните мускули, наричани в медицинската литература, напречно набраздени, заради вида им под микроскоп, са отговорни за волевите движения на крайниците и човешкото тяло. Техните свивания и отпускания контролираме ние, като по този начин извършваме волеви движения.
Доброкачествени мускулни тумори:
Лейомиом - доброкачествен тумор на гладките мускули. Започват развитието си от стените на кръвоносните съдове, което означава, че могат да се развият навсякъде в човешкото тяло, но най-често се откриват в стената на маточното тяло.
Рабдомиом – това са много редки доброкачествени тумори на скелетната мускулатура.
Злокачествени мускулни тумори:
Лейомоиосарком - засяга гладката мускулатура и подобно на лейомиом могат да бъдат открити навсякъде в човешкото тяло. Все пак, най-често се откриват в ретроперитонеалното пространство (задната част на коремната стена), маточното тяло, вътрешните органи и кръвоносните съдове. Относително по-рядко могат да бъдат открити в крайниците. Най-често засягат хората над 70 годишна възраст.
Рабдомиосарком - злокачествени тумори на скелетната мускулатура. Откриват се най-често по крайниците, но биха могли да засегнат торса, врата и пикочно-половата система – влагалище и пикочен мехур. Среща се по-често в детската възраст.
• Тумори на мастната тъкан • Тумори на мускулната тъкан • Тумори на периферните нерви
• Тумори на ставната тъкан • Тумори на кръвоносните и лимфните тъкани• Тумори на фиброзната тъкан • Тумори с неясен произход
----------------------------------------------------------------------------