Нежелани лекарствени реакции от химиотерапията
Нежеланите странични реакции при лечение с химиотерапевтици са доста чести. Те зависят от вида на прилагания медикамент, неговата концентрация (дозата) и много често от индивидуални за всеки пациент фактори, като прекарани в миналото други заболявания и общото здравословно състояние.
Някои нежелани лекарствени реакции са:
• Повишен риск от инфекции – химиотерапията въздейства върху клетките, като им пречи да растат и да се размножават и може да стане причина за намаляване броя на белите кръвни телца в кръвта, които спомагат на организма да се бори с инфекциите. Това състояние се нарича неутропения.
• Кръвоизливи – химиотерапията може да бъде причина за намаляването броя на тромбоцитите в кръвта от които зависи кръвосъсирването. Когато техния брой драстично намалее (нарича се тромбоцитопения), може да се наложи допълнително лечение с преливане на тромбоцитна маса.
• Анемия – химиотерапията може да причини намаляване на червените кръвни клетки в кръвта (нисък хемоглобин). Вие ще се чувствате замаяни и ще се изморявате много по-лесно, а понякога може да не Ви достига въздух. Затова трябва да се храните добре по време на лечението, а когато това не помага, може лекарите да назначат подходящо лечение или кръвопреливане.
- Гадене и повръщане – има ефективни антиеметични медикаменти, които предписани наред с химиотерапията ще Ви помогнат да се справите с този проблем.
- Възпалена устна кухина – химиотерапията може да бъде причина за сухота в устата и дори за възпаление на тъканите под формата на малки язвички пръснати в устата. Приличат на афти. Трябва да поемате много течности, преди всичко вода и да почиствате много старателно зъбите си. Добре е преди започване на терапията да посетите зъболекар за да изчистите зъбния камък и предприемете лечение на болните зъби. Това състояние понякога е много неприятно, затова своевременно потърсете съвет от лекар – той може да Ви насочи към медикаменти, които редуцират болката и възпалението.
- Загуба на коса – не всички химиотерапевтици причиняват загуба на косата. Добре е предварително да се консултирате и да разберете дали лекарството с което ще бъдете лекуване причинява косопад за да се подготвите предварително, като се подстрижете късо и, ако имате желание, да си потърсите перука.
- Умора – това е един от много честите неприятен ефект от лечението. Причина може да бъде и ниския хемоглобин. Добрата храна и разходките на чист въздух помагат да се почувствате по-бодри.
- Фертилитет - по този въпрос ще получите информация и съвети от лекуващия онколог. Задължително трябва да вземете всички необходими мерки за предпазване от забременяване.
- Може да получите локална кожна реакция на мястото през което става вливането на медикамента.
Разбира се, различните медикаменти имат различни нежелани лекарствени реакции и списъкът по- горе по никакъв начин не е задължителен. Напротив, има хора, които по време на цялото лечение продължават да ходят на работа и понасят относително леко химиотерапията. Това обаче не означава, че трябва да се насилвате и да не показвате когато не Ви е добре. В този период е най-добре да си създадете максимален комфорт и да опростите ежедневието си.
Затова, предварително потърсете помощ от близки и приятели и не се опитвайте да се правите на герои, защото това може да бъде причина някои ефекти да се задълбочат и да сеналожи терапията да бъде прекратена.
След като поговорите с онколога и разберете какво може да очаквате от лечението, попитайте с какво можете сами да си помогнете – хранителен режим, хранителни добавки, които са помогнали на други хора… Предварително поговорете с близките си и разпределете между тях ангажиментите, които преценявате, че няма да можете да изпълнявате по време на терапията – гледане на деца и внуци, пазаруване, разхождане на домашен любимец, чистене и готвене… При първите вливания, още не знаете как ще Ви понесе терапията – вземете някой близък с Вас, дори и да сте добре, когато не сте сами ще се чувствате по-спокойни; все пак друго е да има чия ръка да стиснеш и на кого да се облегнеш.
Каквито и съвети да даваме, ясно е, че Ви предстои труден период в който отчаянието и унинието биха били хай-лошите, но за съжаление чести спътници. Затова, ако виждате, че не успявате да се справяте сами, задължително потърсете специализирана помощ. Вече в редица от големите ни онкологични клиники има центрове за немедицинска помощ чиято цел е да помогнат на болния и близките му в преодоляването на емоционалните трудности съпътстващи живота с диагноза рак.
Такава организация е напр. „Дара хелп“, към „Сити клиник, онкологичен център“ и УСБАЛО София също действат такива центрове, а в редица други клиники може да се обърнете към психолог.
----------------------------------------------------
Soft tissue and visceral sarcomas: ESMO Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow-up
- Нежелани лекарствени реакции от химиотерапията
- Някои по-специфични нежелани реакции
- Как сами да си помогнем