Какво представляват моноклоналните антитела и как се използват за лечение на рак

Моноклоналните антитела са лабораторно произведени антитела, които се свързват със специфични антигени, откривани по повърхността на раковите клетки, но не и по повърхността на нормалните клетки (или са в по-ниски нива при нормалните клетки).

Терапията с моноклонални антитела е най - широко използваната форма на имунотерапия за лечение на рак. Производството им води началото си от сливането на миеломна клетка с неограничени възможности за делене и В-клетка, произвеждаща антитела. Получената клетка е наречена хибридома. Първите моноклонални антитела са получени от миши клетки. Основен проблем е било разпознаването им от имунната система като чужди и формирането на имунен отговор срещу тях, т.е. в даден момент имунната система ги разпознава, като лоши клетки и се насочва срещу тях. В настоящия момент се създават изцяло човешки антитела, като в мишата клетка с помощта на генното инженерство цели сегменти се заменят с човешки – такъв медикамент е Оларатумаб, той представлява човешко моноклонално антитяло, получено в миши клетки.

За последните 20 години има около дузина одобрени от Европейската агенция за лекарства моноклонални антитела за лечение на рак, но с напредване на науката и технологиите изследователите идентифицират все повече антитела специфични за злокачествените заболявания, което неминуемо ще доведе но положителни резултати и нови ефективни медикаменти.

 

 

----------------------------------------------------

- Moнokлoнaлни aнтитeлa – лekapcтвa пpoтив pak и aвтoимyнни зaбoлявaния

- Съвременни методи в борбата с рака




 
This template downloaded form free website templates