Чернодробни резекции
Чернодробните резекции са тежки и сериозни хирургични интервенции и изискват специалисти на високо ниво – не се колебайте да ги намерите, в нашата страна има екипи на световно ниво!
Черен дроб – анатомия
За съжаление, в около 1/3 от случаите, ГИСТ се откриват, когато вече са образували метастази, като най-често те се откриват в черния дроб. Дали даден пациент има метастази, се разбира или по време на операцията за отстраняване на първичния тумор или с образно изследване, като най-добър избор е компютърната томография с венозен контраст.
Хирургичното отстраняване на чернодробни метастази при ГИСТ не би довело до излекуване на болестта, тъй като веднъж навлезли в кръвообращението, туморните клетки, няма как да бъдат напълно унищожени.
До чернодробна резекция при ГИСТ може да се стигне при следните случаи:
-
По време на операция за отстраняване на първичния тумор, хирургът може да предприеме и отстраняването на видимите чернодробни метастази;
-
По време на лекарствено лечение с иматиниб, екип от специалисти, може да прецени, че при определени пациенти, изчистването на видимите метастази в черния дроб, ще бъде от полза за пациента (циторедуктивна операция);
-
При проявена резистентност към лекарственото лечение и ако операцията не би дала усложнения.
Най-често при туморни процеси в черния дроб се прибягва до отстраняване на тази част от него в която се е развил злокачествената формация. Нарича се чернодробна резекция или хепатектомия (хепар – черен дроб). Ако се налага да се отстрани левия лоб на черния дроб, тогава се казва лява хепатектомия, а когато туморният проце е в десния чернодробен лоб и той ще се отстранява, тогава се казва дясна хепатектомия. Такива резекции при които се отстраняват определени сегменти на черния дроб се наричат анатомични чернодробни резекции. Резекциите могат да бъдат и атипични – хирургът отстранява само туморната формация с част от околната здрава тъкан (паренхим). Когато лезията е малка, извършват се клиновидни резекции – маха се само тумора с 1 см здрава тъкан около него. При единични тумори се извършва частична чернодробна резекция. Понякога, когато е засегнат жлъчния мехур, може да се наложи и неговото отстраняване.
Сигурно ви звучи странно да споменаваме така с лека ръка как хирургът отстранява левия или десния лоб на черния дроб. Истината е, че този уникален орган и има такива регенеративни способности, че дори и да се наложи отстраняването на 2/3-ти от масата му (максимум 75%), той не само, че оцелява, но в рамките на няколко месеца се възстановява. Отстраняването на големи части от него е възможно само когато като изключим туморните лезии, останалата част е здрава. Когато има и други съпътстващи заболявания (напр. цироза), хирургът не би могъл да отстрани толкова големи части от него както когато е здрав. При пациенти с хронични чернодробни заболявания, преценката за обема на резекцията е строго индивидуална и съобразена така, че да се избегне развитието на чернодробна недостатъчност. Ако голяма част от органа е отстранена, веднага след операцията също има някаква вероятност да се развие чернодробна недостатъчност. Това състояние е сериозно, но то е кратковременно и за няколко дни, до седмици, органът успява да се справи и да възстанови функциите си. В определени случаи, по преценка на специалистите, резекцията може да бъде съчетана с локални аблативни техники (напр. радио термо аблация) за постигане на оптимален ефект от операцията.
Чернодробните резекции са тежки и трудни, но с помощта на съвременните хирургични техники се постигат все по-добри резултати. Изискват опит и умение от страна на хирурга, а и отлично ниво на операционната апаратура. В нашата страна имаме специалисти на световно ниво в тази област на които спокойно можете да се доверите. Те са съсредоточени в големите ни болнични центрове. Винаги търсете и второ мнение!
• Как да се подготвим за операция
- Нашият личен лекар
- Лабораторни изследвания
- Образна диагностика
- Ендоскопски изследвания
- Въпроси съм хирурга
- По време на самата операция
• Операции на хранопровода • Операции на стомаха • Операции на дуоденума • Операции на червата • Операции при метастатичен ГИСТ • Чернодробни резекции • Локални аблативни техники за лечение на чернодробни метастази
• Прочетете и за нежеланите реакции от оперативното лечение на ГИСТ…
• Прочетете кога се прилага предоперативно лечение с иматиниб…
---------------------------------------------------------------------
Surgical Treatment of Gastric Gastrointestinal Stromal Tumor ; Hepatic resection for metastatic gastrointestinal stromal tumors in the tyrosine kinase inhibitor era ; Hepatic resection for gastrointestinal stromal tumor liver metastases. ; Adjuvant and neoadjuvant imatinib for gastrointestinal stromal tumors