Преди да започнем лечение с Регорафениб

 

За всеки пациент с ГИСТ, преминаването към ново лекарствено лечение е поредното предизвикателство, свързано както с допълнителни страхове, така и надежда за успешна терапия.Въпреки, че Регорафениб в много отношения прилича на досега приеманите медикаменти – приема се по схема, под формата на таблетки - това е съвсем различен медикамент и изисква нови познания и ново пренастройване на животът с ГИСТ.Затова, преди да започнем лечение, трябва много внимателно да се запознаем с особеностите на Регорафениб.Разбира се, най-добрият ни съветник и източник на информация е онкологът. С него трябва да споделите притесненията си и на него трябва да зададете всички въпроси, които Ви вълнуват. Онкологът трябва да е запознат с цялостното Ви здравословно състояние. Това ще стане в разговор с него и като му предоставите цялата си медицинска документация както за лечение на ГИСТ, така и за други Ваши здравословни проблеми.Преди да започнете лечение с Регорафениб задължително трябва да кажете на Вашия онколог:

  • Дали наред с ГИСТ, имате някакви проблеми с черния дроб;

  • Дали страдате от високо кръвно налягане (от кога, в какви стойности, с какви лекарства го контролирате);

  • Дали имате проблеми с кървенето (те могат да са свързани с прием на медикаменти за разреждане на кръвта);

  • Дали имате някакви проблеми със сърцето и какви медикаменти приемате;

  • Дали планирате операция (Регорафениб може да предизвика кръвоизлив по време на операция и може да забави оздравителните процеси на тъканите);

  • Дали планирате бременност (Регорафениб може да увреди Вашето неродено бебе).

За да сте максимално точни в информацията, добре е предварително да си подготвите списък с всички медикаменти, витамини и хранителни добавки, които приемате, списък с всички оплаквания и симптоми, които имате и не на последно място – списък с Вашите въпроси към онколога. Най общо, въпросите Ви могат да бъдат:

  • Регорафениб ли е най-доброто решение за мен и защо?

  • Колко дни преди да започна приема на Регорафениб трябва да спра приема на Снутиниб?

  • Как се приема Регорафениб?

  • Кога да очаквам подобрение на състоянието си и кога и как ще се разбере дали лекарството действа?

  • Трябва ли да спазвам някакъв хранителен режим и какъв?

  • Какви са нежеланите лекарствени реакции и в кой етап от лечението да ги очаквам?

  • Как мога сам/сама да си помогна при справянето с тях – храна, хранителни добавки, двигателен режим….?

  • За какви симптоми да се самонаблюдавам? Има ли такива при които трябва спешно да потърся лекарска помощ и такива при които мога да изчакам датата за преглед при Вас?

  • Има ли някакви ограничения при лечението свързани с излагане на слънце, масажи и СПА процедури?

Тези въпроси са само примерни и не покриват всеки индивидуален случай.

Друг незаменим източник на информация е листовката за пациента. Ще я намерите в кутията на медикамента. Прочетете я не веднъж, не два пъти – научете я наизуст! Информацията там е много важна за Вас! Тя ще Ви даде основни указания затова как и кога да приемате Регорафениб, какви са нежеланите лекарствени реакции и за какво трябва да внимавате по време на лечението.

Запомнете – колкото сте по-подготвени и запознати с Регорафениб, толкова по-лесно ще се справите с предизвикателствата от терапията!

 

----------------------------------------------------------------------

Stivarga, INN – regorafenib – EUROPA EU

Targeting gastrointestinal stromal tumors: the role of regorafenib





Лечение с иматиниб Лечение със сунитиниб Лечение с регорафениб Оценяване на ползата от лекарственото лечение на ГИСТ Лекарствена резистентност Клинични изпитвания и лекарства в изпитание

 
This template downloaded form free website templates