След операцията

 

Как ще се чувствате след операцията и колко дълго ще се възстановявате зависи от това в коя част на тялото е Вашият сарком и от вида ѝ.

Ако операцията е била с голям обем, по-вероятно е да се събудите в отделение за интензивни грижи – там ще сте под 24-часово наблюдение, монитори ще следят жизнените Ви показатели, като сърдечна дейност, кръвно налягане, насищане на кръвта с кислород. Вашият хирург и анестезиолог непрекъснато ще следят напредъка Ви и щом преценят, ще наредят да Ви върнат в хирургичното отделение.

Първоначално ще се чувствате дезориентирани, защото сте под въздействието на упойката, а и по всяка вероятност приемате силни обезболяващи. Въпреки, че сте унесени от лекарствата, може да имате чувството, че не сте спали с дни, ще се дразните от шумове, ярки светлини и миризми.

Освен това, когато се събудите ще видите, че от тялото Ви излизат разни тръбички по които текат някакви течности. Това е доста стресиращо, но всяка тръбичка си има своето предназначение:

  • Дренаж – тръбички, които са заложени около оперативната рана – през тях се оттичат тъканните течности събрали се в района на операцията.
  • Катетър – тръбичка, която влиза в пикочния мехур и по нея в събирателни торбички изтича урината. Торбичките са оразмерени и позволяват на лекарите да измерят количеството урина, което отделяте.
  • Венозен път – тръбичка, която е вкарана във Вашата вена и по нея получавате лекарства и течности с които се храните. Най-разпространен е абокатът – пластмасова канюла, която с помощта на игла се вкарва във вената и така не се налага да Ви боцкат всеки път когато имате нужда от медикаменти, трябва да Ви вземат кръв или да включат система.
  • Централен венозен път – това е катетър, който достига директно до голяма централна вена, която отива в сърцето. Той се слага при тежки операции по време на които трябва да Ви се прилагат многократно някакви медикаменти, а след операцията възстановяването се очаква да продължи по-дълго. За разлика от абоката, той може да не се сменя дори 10 дни.
  • Стомашна сонда – това е тръбичка, която минава през носа, за да достигне стомаха . Чрез нея се изхвърля стомашното съдържимо, което поради операцията временно не може да отива към червата.
  • Кислородна маска – обикновено това са две тънки тръбички които се вкарват в носа. През тях дишате кислород.

Разбира се, много рядко може да се случи да имате целия набор от изброените по-горе тръбички. Така или иначе, до края на болничния престой ще Ви ги махнат. В много редки случаи може да се наложи да си тръгнете с дренаж или катетър, но щом лекарите са преценили, значи така е по-добре за Вас.

Освен грижите на лекарите и медицинските сестри, за Вас ще се погрижи и рехабилитатор, който ще Ви помага да се раздвижите, да ставате и ходите. В началото ще Ви бъде трудно дори с дихателните упражнения, но постепенно нещата ще се подобрят. Ако имате придружител, той също може да Ви помага в раздвижването.

Преди да си тръгнете от болницата, задължително поговорете с хирурга си и се поинтересувайте как е минала операцията и дали лекарите са постигнали първоначалните си цели. Разпитайте го какви проблеми може да очаквате и кога отново да дойдете за преглед.

В деня на изписването задължително трябва да има близки хора с Вас, които да Ви помогнат да се приберете. Дори и след по-леки операции, хората трудно се справят – имате багаж, трябва да се вземе медицинската документация и т.н.
След операцията, от клиниката в която сте се лекували трябва да получите определени докумвнти:

  • подробна епикриза – обикновено описва състоянието Ви при прием в болничното заведение, какви изследвания са Ви правени и резултатите им, в какво състояние Ви изписват и кога да дойдете на контролен преглед. Може да включва и оперативен протокол и/или хистологичен резултат.
  • оперативен протокол – описва всяка стъпка от хода на операцията – къде и как се прави разреза, каква е находката, как е отстранена, каква е кръвозагубата, как се затваря оперативната рана и др.
  • резултат от хистологичното изследване на тумора – показва точната диагноза.
  • резултат от имунохистохимично изследване тумора – помага още по-точно да се дефинира вида на сарком от който страдате.
  • решение на Онкологична комисия/Онкологичен комитет/Туморен борд – насочва Ви или за наблюдение или за лечение от специалист по медицинска онкология и/или лъчетерапия.

Запомнете, че след операцията, колкото и категорични да са хирурзите в твърденията, че всичко е махнато, Вие задължително трябва да отидете в местното звено за лечение на онкологични болести, където подлежите на активно наблюдение минимум 5 години. При мекотъканните саркоми рецидивите са чести и само ранното им откриване може отново да доведе до пълна ремисия.

 




 
This template downloaded form free website templates