Ампутация

 


Въпреки напредъка на медицината, понякога при операцията на мекотъканен сарком засегнал ръка или крак може да се наложи отстраняване на целия крайник. Тази манипулация се нарича ампутация. Преди години, този метод на лечение е бил прилаган при над 50% от случаите, докато днес се налага при по-малко от 10% от пациентите.

Ампутацията може да бъде единствен вариант когато туморът е много голям и е засегнал важни нерви, кръвоносни съдове и мускулни. Премахването на тези жизненоважни структури би оставило крайник с който не бихме могли да си служим, би бил причина за постоянни хронични болки и други проблеми. В тези случаи ампутацията на крайника е оптималният вариант за хирургично лечение. Друга причина за ампутация е повторното завръщане на болестта във вече оперирания крайник (при рецидив).

Преди операцията хирургът ще се запознае подробно с медицинските изображения (най-добре от ядрено-магнитен резонанс) на засегнатия крайник за да прецени каква част ще бъде ампутирана (определяне нивото на ампутация). Мускулите, меките тъкани и кожата се използват за оформяне на маншет около ампутираната кост, като така се оформя т.нар. ампутационен чукан. Веднага след операцията той се покрива с плътно прилепнала превръзка, която спомага за оформянето му. С цел предотвратяване на постоперативен оток или инфекция, трябва да се осигури добър дренаж. Понякога, по преценка на лекарите (рядко) , може да се постави гипс. Ако няма някакви противопоказания, рехабилитацията трябва да започне рано – 2-3 дни след ампутацията, а когато тъканите са достатъчно заздравели, ще започне подготовката за протезиране.

Съвременните протези са подобрили живота на много хора. Когато ампутацията е под коляното, хората се възстановяват доста бързо. По-трудно е когато ампутацията е засегнала и горната част на крака, но и тогава пациентите могат да се върнат към ежедневието си изненадващо добре.

В някои случаи ракът е засегнал и други органи и пълното отстраняване на първичния тумор заедно с метастазите е невъзможно дори с ампутация. В тези случаи не се прибягва до премахване на крайника, освен за облекчение на постоянни силни болки или други симптоми причинени от първичния тумор.
Каквото и да си говорим, за повечето хора ампутацията е изключително травмираща, а доброто протезиране е скъпо, понякога недостъпно за българския пациент. Често психологическия аспект от възстановяването е по-труден от физическия. Затова, трябва да мобилизирате всичките си сили и да не се отказвате от адаптацията към новия си начин на живот. Знаем, че тя е възможна – всеки ден гледаме по телевизията за хора с ампутирани крайници и техните постижения. Фактът обаче, че научаваме за тях от медиите означава, че те са рядкост. Ето защо отрано трябва да потърсим професионална помощ и подкрепата на близките си. Сами трудно бихме се справили, особено в началото.

В нашата страна за хората с ампутирани крайници, след експертиза за трайно намалената работоспособност от ТЕЛК има известни облекчения и парични помощи – месечна помощ за закупуване на лекарства, телефон и градски транспорт, целева помощ за преустройство на жилище и за покупка и/или приспособяване личен автомобил, право на безплатна винетка, помощ за балнеолечение, право на инвалидна количка и др. Трябва много добре да се запознаете с тези възможности и да се възползвате от тях. Ако имате проблеми, можете да се свържете с нас. Освен тези помощи ще получавате и инвалидна пенсия. Разбира се тези средства няма да са достатъчни за да живеете нормално. Затова, ако ампутациата и протезирането не Ви позволяват да се върнете към предишния ритъм на активност, добре е да се ориентирате към надомна работа и да потърсите фирми, които се възползват от облекченията, които държавата им дава при назначаване на хора с трайно намалена работоспособност.



 
This template downloaded form free website templates