Преди операцията

 

Без значение от какъв вид рак страдаме, стресът е голям, а когато е толкова рядко срещан като мекотъканния сарком, притесненията са още повече – трудно намираме информация, изтощени сме от консултации и разговори с лекарите, не разбираме за какво си говорят…. Затова, когато дойде моментът да постъпим в болница за операция, несигурността вече съвсем ни е измъчила.

Според тежестта на интервенцията, ще Ви се наложи известен брой дни престой в болнично заведение. Предварително се поинтересувайте за какъв период от време става въпрос и ако имате някакви домашни задължения – гледане на деца, животни и др., разпределете тези ангажименти сред семейството или приятели.

Поговорете и с хирурга за да разберете каква ще бъде операцията, с каква упойка, колко се очаква да продължи, трябва ли предварително да направите някои изследвания, дали НЗОК изцяло покрива стойността ѝ и необходимите консумативи.

Добра идея е да не вършим всичко това сами – вземете с Вас придружител – някой близък, който да Ви помага както с багажа, така и да слушате заедно отговорите на лекарите, защото понякога може да сме толкова изморени от напрежението, че да не успеем да запомним всичките им препоръки. Затова, предварително попитайте дали в болницата се допускат придружители и при какви условия. Изобщо, най-добре е да се запознаете с реда в клиниката, за да може да сте подготвени и да не Ви се налага да се разхождате напред – назад или да звъните на близки и познати защото все трябва нещо допълнително да се свърши.

Най-важно е

  • Да носите цялата налична медицинска документация – образни изследвания, резултати от биопсия, кръвни тестове, информация за други заболявания и лекарствата които взимате, дори и да са билкови препарати.
  • Да успеете да разговаряте с хирурга преди операцията за това което се очаква да се постигне с нея.
  • Да изпълнявате стриктно всички препоръки на екипа.

Подготовката за операцията може да започне още предния ден – лекарите ще Ви кажат дали, кога и колко да се храните, кога да спрете да поемате течности, анестезиологът също ще Ви зададе някои въпроси на които трябва да отговорите много точно. Може да Ви назначат и допълнителни изследвания.

В деня на операцията трябва да сте спрели прием на храна и вода поне 6 часа преди това, не бива да носите бижута, грим и лак за нокти, ако ползвате контактни лещи или зъбни протези, ще трябва да ги свалите. В зависимост от вида на операцията, може да се наложи да премахнете окосмяването на определени части от тялото. Бръсненето може да го направите Вие, но, ако не сте добре, може да помолите някой санитар да помогне.

Ако сте много притеснени, помолете за успокоително, но то може да засили усещането за сухота в устата, което в момента е неприятно, защото не бива да пиете вода. Когато хирургичният екип е готов, сестрата или санитарите ще Ви закарат до операционната. Там ще Ви поставят абокат и анестезиологът ще въведе през него упойващи вещества, които ще Ви позволят да заспите и да не усетите нищо докато операцията не приключи и не Ви събудят.

Стресът от диагнозата е голям, но на Вас Ви предстои операция, а тя може да Ви излекува. В този смисъл, не операцията е проблем, а туморът. Операцията просто е средството за неговото решаване. Ако успеете да погледнете по този начин на случващото се, може би ще се поуспокоите.




 
This template downloaded form free website templates