Операции при саркоми на глава и шия
Мекотъканните саркоми засягащи главата и шията са изключително рядко срещани. Толкова рядко, че често изследванията и анализите в медицинските публикации обхващат много широк времеви интервал, което пречи в изводите да бъде адекватно отразен напредъка на медицината в онкологията. Най-често засегнатите зони са носните кухини (параназални кухини) и шията. 80% от случаите засягат възрастни (над 18 г.) и 10 – 20% деца. За разлика от сквамозноклетъчния карцином, мекотъканните саркоми в тази част на тялото не се свързват с тютюнопушене и употребата на алкохол.
Най-честите хистологични видове при възрастни са ангиосарком и фибросарком, а по-рядко - злокачествен фибозен хистиоцитом, наричан още плеоморфен сарком и фибросарком. При деца, най-често срещаният хистологичен вид в тази локализация е рабдомиосарком.
Основен метод за лечение е операцията с която да се постигне траен контрол върху туморния процес. Извършва се в специализирани клиники по ото-рино-ларингология и хирургия на глава и шия или лицево-челюстна хирургия. Тези операции са голямо предизвикателство за хирургичния екип, защото от една страна трябва да се стреми към чисти от туморни клетки резекционни линии, а от друга трябва да запази функционалността на засегнатите структури (напр.запазване на лицевия нерв). Не на последно място е и естетическата страна, затова реконструктивната и пластичната хирургия са неизменна част от оперативните намеси на глава и шия.
Качествените медицински изображения са много важни за доброто планиране на операцията – препоръчват се и ЯМР и КТ скенер с венозен контраст. Двете изследвания се допълват, като ЯМР дава отлична информация на засегнатите меки тъкани, а КТ показва дали са ангажирани кръвоносни съдове и костни структури.
В случаите на високостепенен сарком и/ или неуспешно цялостно отстраняване на първичния тумор, както и при рецидиви на болес т та, лъчетерапията може да помогне за постигане на ремисия. По отношение на химиотерапията и другите лекарства за мекотъканни саркоми, няма консенсусно мнение за ползата от тях, но при определени хистологични видове и в случай, че няма опция за операция може да пристъпи и към лекарствено лечение. При откриването им рядко са метастазирали, по-скоро може да са се разпространили в близост до първичния тумор. Метастази се формират само при около 10-15% от случаите, обикновено при саркоми с висока степен на злокачественост. Далечните метастази може да засегнат белите дробове, черният дроб и костите. Затова, по-вероятната причина за лошо развитие на болестта са честите локални рецидиви (повторна поява на болестта след като за известен период е била излекувана), а основен фактор за рецидивиране е трудното постигане на контрол върху болестта посредством операция.
В сравнение с възрастните, децата са с по-добри прогнози.
--------------------------------------
Pathology - Sarcomas of the Head and Neck - Updated: Jul 26, 2017; Author: K Christopher McMains, MD; Chief Editor: Arlen D Meyers, MD, MBA
European Annals of Otorhinolaryngology, Head and Neck Diseases - Head and neck soft-tissue sarcoma in adults - C.Galy-Bernadoy, R.Garrel
- Операция при сарком на крайниците
- Операция при сарком на горните крайници
- Ампутация
- Операции на сарком в ретроперитонеума
- Операция при сарком в корема
- Операции на гинекологични саркоми
- Операция при сарком на глава и шия
- Операция на белодробни метастази
- Преди операцията
- След операцията