Оперативно лечение на мекотъканен сарком на горните крайници
Въпреки че мекотъканните саркоми могат да засегнат всяка част от организма, около 60% от тях се откриват в крайниците, но само около 1/5 засягат горните крайници. Тези цифри показват, че става въпрос за изключително редки състояния и логично - ограничен опит в лечението. По-честите хистологични видове мекотъканен сарком засегнали предмишницата и горната част на ръцете са синовиален сарком, епителоиден сарком и фибросарком.
Хирургичното лечение на саркомите с тази локализация е голямо предизвикателство за хирурга поради сложното устройство на горните крайници, стремеж към запазване функционалността на ръката и постигане на радикален контрол върху болестта. Поради по-честите рецидиви (повторна поява на болестта), до 70-те години на миналия век тези операции нерядко са завършвали с ампутация. В наши дни, благодарение на напредъка в медицината и комплексното лечение, данните показват, че 90% от хирургичните намеси завършват със съхранен крайник, без това да е причина за по-чести рецидиви или по-кратка преживяемост.
Обикновено туморът е повърхностен и лесно се напипва дори от пациента без да е нараснал до големи размери. Не предизвиква болка, но може да е причина за нарушени функции на крайника (напр.затруднено движение). Характеризира се с бавен растеж, което може да заблуди специалистите, затова се смята, че при всяка бучка/подутина/оток неотшумели от само себе си повече от 4 седмици, трябва да се започнат диагностични процедури (образни изследвания, биопсия и т.н.). За стандарт се приема образно изследване с ядрено магнитен резонанс (ЯМР) тъй като дава отличен триизмерен образ на анатомичното разпространение на тумора необходим за планиране на биопсия и/или операция.
Основна цел на операцията е локален туморен контрол. Всеки мекотъканен сарком се отличава със своя хистологичен тип, степенуване, размер и специфич но разположение в рамките на сложната анатомия на ръката. Въпреки това, съществуват широко приети принципи на лечение, които могат да се адаптират към индивидуалните случаи , като предварително се обсъди последователността на стъпките в лечебния план от хирург, лъчетерапевт, химиотерапевт и пластичен хирург. Не бива хирургът или който и да е специалист самостоятелно да предприема каквито и да са действия без те да са съгласувани с другите специалисти – така може да се допусне грешка и да се пропуснат ползите за пациента от подходяща за него лечебна процедура (напр. неоадювантна и/или адювантна лъчетерапия, която може да спаси ръката му).
Радикалният онкохирургичен подход в горните крайници изисква пластично-реконструктивни процедури в повече от 50% от случаите. Реконструктивна операция може да се предприеме и след онкологичната операция. Тя се извършва в специализирани клиники по ортопедична реконструктивна хирургия. Това не е някакъв каприз от страна на пациента свързан с естетичния му вид след отстраняването на тумора – напротив, п остоянно разширяващите се възможности за реконструкция в повечето случаи позволяват на хирурзите да персонализират онкохирургичната процедура и да постигнат както добър контрол върху болестта, така и да запазят функционалността на горния крайник.
За съжаление и днес някои операции завършват с ампутация на част или цялата ръка. Това се случва много рядко – когато хистологичния вид на болестта е много агресивен, когато се знае, че става въпрос за мекотъканен сарком който не се влияе от лъчетерапия и/или химиотерапия, когато туморът така е прораснал в здравата тъкан, че само ампутацията може да осигури пълното отстраняване на тумора и др. индивидуални случаи.
Ампутацията е силно травмираща за пациента. Разбира се, след това следват дълги процедури по рехабилитация и адаптация, които с времето подобряват качеството на живот, но нищо не може да замести липсващата ръка. Някои пациенти поставят протези, други се отказват от протезиране. Повече за протезиране на горните крайници можете да прочетете ТУК.
_______________________________
Soft Tissue Sarcomas of the Arm – Oncosurgical and Reconstructive Principles within a Multimodal, Interdisciplinary Setting - Published online 2016 Feb 23. Georgios Koulaxouzidis,1 Filip Simunovic,1 and Holger Bannasch1,2,
Society of Surgical Oncology Practice Guidelines: Soft-Tissue Sarcoma
Soft Tissue Sarcoma Treatment Protocols
- Операция при сарком на крайниците
- Операция при сарком на горните крайници
- Ампутация
- Операции на сарком в ретроперитонеума
- Операция при сарком в корема
- Операции на гинекологични саркоми
- Операция при сарком на глава и шия
- Операция на белодробни метастази
- Преди операцията
- След операцията