Операции при саркоми в коремната кухина
От илюстрацията по-горе е видно колко много важни органи са разположени в коремната кухина. Някои от тях дори не са показани, а като прибавим основни кръвоносни съдове и нерви, очевидно устройството на корема е много сложно. Във Вашата епикриза или други медицински документи може да срещнете медицинското наименование за корем – абдомен.
Саркомите открити в корема са около 10-15% от всички мекотъканни саркоми и могат да засегнат всеки един орган разположен там, но най-често засягат органите на храносмилателната система, а най-често срещаните хистологични видове са гастроинтестиналния стромален тумор (подробно разгледан в другата секция на този интернет сайт) и лейомисарком.
Абдоминалните саркоми могат да нараснат безсимптомно до големи размери, но когато започнат с обема си да притискат околните органи и системи могат да причинят специфични оплаквания, като кръвоизлив (кръв в изпражненият (мелена ) или повръщане на кръв (хематемеза)), трудно преглъщане (дисфагия), гадене, запек, болка и др. Развитието на тумора може да бъде причина и за наглед безпричинно отслабване и/или анемия. При големи тумори, болестта може да предизвика спешни състояния, като чревна непроходимост (илеус).
Целта на оперативното лечение е постигане на локален контрол върху болестта посредством пълното отстраняване на образуванието без да се допусне разсейване на туморни клетки в коремната кухина поради нарушаване целостта на туморната псевдокапсула или още по-лошо – руптура (разкъсване) на формацията. Размерът и структурата на тумора, местоположението и близостта с жизненоважни органи често усложняват оперативното лечение, затова в случая от особено значение са познанията и уменията на хирурга в областта на саркомите и правилното предоперативно планиране на операцията. За целта трябва всички образни изследвания (най-добре компютърна томография в венозен контраст) внимателно да бъдат разгледани за да се прецени обхвата на операцията и да се определят адекватни граници на резекция около тумора. Понякога от образните изследвания не е ясно дали става въпрос за притискане на лезията към околните тъкани и органи или за туморна инфилтрация (проникване). Затова, когато е необходимо се предприема т.нар. блокова резекция (анблок) – заедно с тумора се отстранява и част или цял орган с цел постигане на чисти от туморни клетки резекционни линии.
В някои случаи още при откриването ѝ, болестта вече е метастазирала, обикновено в черния или в белия дроб. В тези случаи, когато е възможно хирурзите ще отстранят и метастазите. Това са операции с голям обем и сложност и изискват високи умения и екипен подход. Затова винаги търсете екипите в големите университетски болнични центрове, където се очаква специалистите да имат повече опит с мекотъканните саркоми. Лъчетерапията при коремните саркоми не е стандарт, тъй като органите и тъканите могат да бъдат увредени от лъчението. При някои хистологични видове успешно се прилага химиотерапия.
Soft tissue sarcoma in the abdomen and pelvic – oncolex.
- Операция при сарком на крайниците
- Операция при сарком на горните крайници
- Ампутация
- Операции на сарком в ретроперитонеума
- Операция при сарком в корема
- Операции на гинекологични саркоми
- Операция при сарком на глава и шия
- Операция на белодробни метастази
- Преди операцията
- След операцията